Vyhledávání


Kontakt

Veterinární ordinace Brno
Veterinární ordinace EXOVET
Charbulova 58
Brno, Černovice
618 00

607 732 397

E-mail: info@exovet.cz

FIP

FIP – infekční peritonitida koček (zánět pobřišnice)

Zkratka označující onemocnění Infekční peritonitida koček (zánět pobřišnice), způsobená obaleným koronavirem. Projevuje se zpočátku horečkou, únavou, nechutenstvím, později se rozvíjí zánět pobřišnice s výpotkem či bez něj. Onemocnění je neléčitelné a končí úhynem.

Pro úvod a snažší pochopení rizik tohoto onemocnění si dovolíme maličko z teorie o virech.
Koronaviry se běžně vyskytují v kočičí populaci a jsou velmi náchylné ke spontálním mutacím. Dělí se na dvě hlavní skupiny - viry adaptované na enerocyty (střevní buňky) a viry schopné vyvolat FIP (felinní enteritický koronavirus). Jedná se tedy o dva kmeny stejného viru s rozdílnou virulencí, sérologicky nerozlišitelné.
V kočíčí populaci je až 95% koček s pozitivním sérologickým testem na koronaviry, běžně séropozitivních je 25 až 40 % koček v domácnostech a 80 – 100% koček z chovných stanic a útulků (při počtu koček nad 7 jedinců).
Koťata narozená v prostředí s přítomností FcoV (kočíčí koronavirus) jsou nosiči viru, ale jsou chráněná mateřskými protilátkami do cca 6 – 8 týdnů, další protilátky si koťata již sama tvoří mezi 8 – 14 týdnem. V období mezi 5 a 11 týdnem vylučují virus do prostředí  a dále šíří virus. K  nakažení koťat dochází z trusu dospělých pozitivních koček, virus je vylučován stolicí. Mezi dospělými kočkami se virus šíří orofekální cestou (přes trus a kontaminaci prostředí).

Jak se může nakazit vaše kočička?

Nejběžnější přenos je orofekální cestou, virus je v prostředí velmi odolný, přežívá 2 – 7 týdnů, proto je důležitá zejména hygiena chovu a prostředí. K nakažení dojde již v kotěcím věku či při pobytu venku. Nakazit se může i zařazením nové kočičky do chovné skupiny. Jak již bylo zmíněno, koronaviry jsou běžně přítomné v populaci koček, avšak jen 5% z nich je schopných vyvolat tolik obávané onemocnění FIP.

Jak onemocnění probíha?

Infekční peritonitida se projevuje ve dvou formách, efuzivní (vlhká) forma FIP s výpotkem, která je častější (60 – 70 % případů) a neefuzivní (suchá) forma FIP – bez výpotku, která je pro majitele hůře rozpoznatelná. Výpotek  se nejčastěji tvoří na serozách v různých tělních dutinách. Při neefuzivní formě vznikají granulomy (hnisavé uzlíky) na orgánech a serozách.

Je vaše kočička v ohrožení?

Případy FIP jsou nejčastější u mladých koček do 2 let, koček čistokrevných a z chovů s větší koncentrací koček.

Jaké jsou klinické příznaky onemocnění?

Klinické projevy onemocnění, kromě zmožení tekutiny v břiše a hrudníku, zahrnují horečku nereagující na antibiotika, nechutenství, hubnutí, únavu, slabost, žloutenku, zhoršené dýchání a průjmy.

Jak zjistíte, že má vaše kočička FIP?

Při podezření na onemocnění FIP provede váš veterinář hematologické vyšetření z odebrané krve, krev dále odešle do laboratoře, kde potvrdí či vyloučí přítomnost viru. Dále se kočičce udělá rentgen a ultrasonografické vyšetření vyšetření bříska a hrudníku. V případě, že se objevuje tekutina v břiše a hrudníku, taktéž se odebere vzorek a vyšetří se.

Onemocnění je doposud neléčitelné a smrtelné. Prevencí je testování a vakcinace koček a důsledná hygiena prostředí chovu.

Kontaktujte nás pro více informací, rádi a ochotně se postaráme o vaší kočičku!

Chcete se dozvědět i o jiných kočičiích infekcích? Podívejte se na další články.